altın fiyat

Çevrimiçi Sohbet

Eskiden internet hayatımızda henüz yokken sohbet edecek arkadaş bulmak kolay değildi. İnternet hayatımıza girdikten sonra uzaktaki bilgiler bir tıklamayla parmaklarımızın ucuna kadar gelmektedir. Ardından sohbet internet sayesinde binlerce kilometre uzaklıktaki insanlar birbirine yakınlaştıran bir teknolojidir. Dünyada ilk çevrimiçi sohbet, 1973 yılında web tabanlı bir olan Talkomatic adında çıkmıştır.

Her kanalda en fazla beş kişilik odalar bulunuyordu ve tüm kullanıcılar karakter olarak mesajlar yazıyordu. Çevrimiçi sohbetin sebebi kalabalıklaşan kentlerde çok yakınındaki insanları birbirinden uzaklaştıran teknoloji olmasıdır. Çevrimiçi sohbet örnek olarak ücretsiz sohbet odaları mırc, massenger, skype, whatsapp v.b örnekler verilebilir. Çevrim içi sohbette metin tabanlı, video tabanlı uygulamalar içeren bir hizmettir.

Sohbet kanal çeşitleri

Çevrimiçi sohbette internet üzerinden hem göndericiden hem alıcı arasında kısa mesajları gerçek zamanlı he türlü iletişim ifade edebilir. Katılımcılar arasında çok hızlı bir şekilde yanıt verebilmelerini sağlamak için sohbet edilen mesajlar genellikle kısadır. Böylece sohbeti internet forumlarından veya e-posta (gmail, hotmail v.b.) gibi diğer metin tabanlı çevrimiçi iletişim formlarında yaratılan benzer bir duyguyu konuşmaya. 

Çevrimiçi sohbette veya benzer web konferans hizmeti alıcılar arasında bir noktadan bir diğer noktaya iletişim sesli ve görüntülü bir sohbet olarak ele alınabilir.

Bugünün birçok sosyal sohbet siteleri ücretsiz sohbet odaları mırc programının önüne geçtiği düşünülebilse de, hiçbir zaman unutulmayan sohbet kanal çeşitidir. Sohbet ortamında gizemliliğe, bilgilerin güvenli olarak saklanabilmesi, özgür düşünceler gibi sebeplerle Mırc artıları olan bir program düşünülebilir. İnternet sitesi kendi online sohbet odaları üzerinde kullanıcılarına daha kolay erişim sağlayabilmesi açısından sohbet programlarını kullanıcılarına tavsiye etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir