altın fiyat

Metabolik Cerrahi ile Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı, günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan bir tanesidir. Artık genç yaşlı demeden herkesin yakalandığı bu hastalığın bilinen kesin bir çözümü bulunmamaktadır. Ancak bakıldığında, ilk olarak 2006 yılında Brezilyalı bir doktorun bulduğu Transit Bipartisyon Ameliyatı ile yalnızca Tip 2 diyabet hastalığına çözüm bulunabilir.

Halk arasında bilinen mide küçültme ameliyatı üzerinde bir takım değişiklikle yapılarak ortaya çıkan Transit Bipartisyon Ameliyatı nedir? Transit Bipartisyon Ameliyatı sadece Tip 2 diyabet hastalarında uygulanan metabolik cerrahi yöntemidir. Bu sayede varsa Tip 2 şeker hastalığını azaltılır veya bitirilir, diğer metabolik rahatsızlıklara yakalanma riski azaltılır.

Şeker Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki şeker ameliyatı yani Transit Bipartisyon Ameliyatı, laparoskoik yöntem ile uygulanmaktadır. Bu da demek oluyor ki hastanın dış kısmında derin kesiler olmayacak. 4 adet delikten mideye girilir ve midenin ortalama yüzde 80’i alınır. Alınan bu kısım içerisinde, iştahın açılmasını sağlayan hormonun büyük bir kısmı bulunmaktadır. Bu kısım da alındığı için hasta, ilerleyen dönemlerde açlık hissini çok duymayacaktır. Buradaki amaç kan şekerini dengelemektir.

Fazla kiloya sahip olmayan tip 2 diyabet hastaları için de bunu yapmak gerekiyor. Bu aşamadan sonra bağırsaklar da kesilerek farklı yollar açılmaktadır. Şeker ameliyatı operasyonundan sonra hastada iki farklı bağırsak yolu olacağı için sindirim hızlanacak ve kan şekeri düzene girecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir