altın fiyat

Moka Pot Kahve Tarifi

Her kültürün kendine özgü lezzetleri ve kendine özgü tarifleri vardır. Kimi lezzetler denizleri, okyanusları ve kıtaları geçerek dilden dile dolaşır. Moka pot kahve de bu alanda oldukça ünlenmiş ve pratik yapımı ile ön planda yerini almıştır. Lezzeti ve çok kısa sürede hazırlanabilir olması da cazibesini artıran en önemli faktördür.

Moka Pot Kahve için Gerekli Malzemeler

  • 30 gr. Öğütülmüş taze kahve
  • 1 su bardağı su
  • 2 adet espresso bardağı
  • 1 adet 60 ml ölçülerine sahip moka pot

Malzemelerin temin edilmesi ile birlikte eşsiz lezzete sahip olabilirsiniz. Elbette bunun için hazırlanışa dair kuralları olduğu gibi uygulamalısınız. Malzemelerin temini hususunda aldığınız yere mutlaka moka pot için kullanacağınızı belirtmeli ve öğütülme işlemini buna göre yaptırmalısınız. Uygun kahve kullanılmadığında hem lezzet açısından hem de demlenme açısından özünün dışında kalacaktır.

Moka Pot Kahve Nasıl Yapılır?

Elektrikli ısıtıcıya veyahut ocağa 1 su bardağı suyu ısıtın. Kaynama seviyesine gelene kadar ısıtma işlemi yapıldıktan sonra kahvenizi hazırlayacağınız moka potu 3 ayırmalısınız. Ayırma işlemi alt üst ve filtre olarak ayrılmalı gerekmektedir. Hazırlanan sıcak suyu moka potta bulunan alt hazneye koyulmalıdır. Sonrasında pot fitresine çekilmiş olan 30 gr. Kahveyi koyun. Kahve konulduktan sonra düzenleme yaparak düz bir hale getirin.

Yoğunluğu kendinize göre ayarladıktan sonra filtrenizi potun alt haznesine yerleştirmelisiniz. Havlu ile potun alt ve üst kısımlarını birleştirin. Moka potu ocak üzerine yerleştirdikten sonra da kaynaması beklenmelidir. Su sıcak olmasından dolayı 2 – 3 dakika içerisinde kaynama işlemi gerçekleşecektir. Sonrasında ocaktan alarak servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir