altın fiyat

Neden Elektronik Sigara Tercih Etmelisiniz?

Sigara içmek, sigara içenlerde kanser ve koroner kalp hastalığına yol açar. Ayrıca sigara içen hamile kadınların doğmamış çocukları için olumsuz sağlık sonuçları söz konusudur. Pasif sigara içmenin de hem çocuklar hem de yetişkinler için ciddi sağlık etkileri vardır. Bu durumun sonucu olarak birçok kişi esigara kullanarak sigarayı bırakmayı tercih eder.

Sigaranın Yan Etkileri Bulunmaz

Tütünü bıraktıktan sonraki bir yıl içinde, eski bir sigara içicisinin kalp hastalığı geliştirme şansı, devam eden bir sigara içicisinin yarısına düşer. Bıraktıktan 5 ila 15 yıl sonra, akciğer kanseri olasılığı neredeyse yarı yarıya azalır. Kanserden ölme riski sigara içmeyenlerinkine benzer hale gelir. Bununla birlikte, sigara içmek özellikle bağımlılık yaratan bir davranıştır ve durdurmak kolay değildir.

Sigarayı sadece davranışsal bir müdahale ile durdurmak mümkün olmakla birlikte, e sigara kullanılması sigara bırakma oranlarını artırmıştır. Elektronik sigara, davranışsal destek sağlayarak terapi rolü oynamaktadır. Dumansız bir çevreye destek, sigara içme yaygınlığının azaltılmasına da katkıda bulunmuştur.

Elektronik Sigara Daha Çok Haz Verir

Likit sigaraların piyasaya sürülmesi sigara bırakmak için bir tür alternatif yaklaşımdır. E-sigara ilk olarak 2000’lerin başında Çin’de bir eczacı tarafından geliştirilmiştir. Nikotin ve aroma ajanlarının bir çözeltisini (tipik olarak propilen glikol veya gliserol bazlı) ısıtmak için bir pil kullanarak nikotin aerosol üreten bir cihazdır. Cihaz silindiriktir ve buharı solumak için bir ağızlığa sahiptir.

Diğer nikotin formlarının aksine, e-sigaralar kullanıcının elleriyle tutup ağzıyla sigara içme ritüelini taklit etmesine izin verir. Ancak tütün içimine eşlik eden toksik yan ürünler olmadan buharlaştırılmış nikotini akciğerlere iletir. Böylece, sezgisel olarak daha doğal ve kabul edilebilir hissettirirler.

E Sigara İle Bağımlılıktan Kurtulmak Mümkündür

E-sigaraların etkinliğine ilişkin kanıtların yakın tarihli bir incelemesi, e-sigaraların uzun süreli bırakılma şansını artırabileceğini düşündürmektedir. Yapılan araştırma doğrultusunda 6 ayda sigarayı bırakma oranlarının e-sigaralarla % 9 ve plasebo cihazlarla % 5 olduğu görülmüştür. Ayrıca tütünün aksine e sigaraların ciddi olumsuz etkileri olmadığı görülmüştür. Dahası sigara dumanına maruz kalan pasif içicilerin elektronik sigaralar ile daha az etkilendiği ortaya çıkmıştır.

Birçok ülkede e sigaraların tütünden %95 daha güvenli olduğu kanısına varılmıştır. Sigara içmenin yasak olduğu kapalı ortamlarda dahi elektronik sigaraya izin verilebilmektedir. Bunun sebebi, cihazın toksik madde yaymamasıdır. Güvenilir firmalardan tercih ettiğiniz e sigaralar sağlığınız için bir tehdit olmayıp, dahası birçok avantaja sahiptir. Eğer tütünü bırakmakta zorlanıyorsanız elektronik sigarayı deneyerek bağımlılığınızdan kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir